o nás Aktuality Služby Adresy súborov Naši partneri Mapa stránky Obce Home Kontakty
 
Divadlo Remeslá Foto-video Folklór Umelecké slovo Hudba
Stredoslovenské osvetové stredisko môže po dlhých rokoch využívať na divadelné predstavenia, výstavy, koncerty, tvorivé dielne či rôzne umelecké súťaže a ďalšie kultúrne a vzdelávacie podujatia vlastnú sálu.

Novú sálu v prípade záujmu môžme prenajať aj iným kultúrnym inštitúciám či záujmovým združeniam a spolkom. Zároveň môžeme menšie exteriérové podujatia organizovať v upravenej dvorovej časti budovy.
 
POZRITE SI VIDEO A FOTOGRAFIE Z REKONŠTRUKCIE
 
   PLÁNOVANÉ PODUJATIA 2019
 
  SÁROVA BYSTRICA 2019
Celoštátne finále súťaže mladých moderátorov.
21. 11. SÁROVA BYSTRICA - moderátorský tréning.
22. 11. SÁROVA BYSTRICA - celoštátne finále.
Komorná sála SOS, Banská Bystrica, 9.00 h
   

   USKUTOČNENÉ PODUJATIA 2019

  VEČERY S ĽUDOVOU HUDBOU
Ľudová hudba NÁTURA FSk Kýčera z Čierneho Balogu
8. 11. 2019
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

 

   

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - NEPREBUDENÝ
7.11. 2019 o 18.00
Divadlo COMMEDIA z Popradu
Komorná sála SOS

V novembrovom DIVADELNOM ŠTVRTKU prichádzame s ponukou ďalšieho výborného divadelného predstavenia. Pre milovníkov divadla sme na 7. novembra 2019 vybrali skutočnú divadelnú lahôdku v podaní členov Divadla COMMEDIA z Popradu.
Po šiestich rokoch sme pripravili pre banskobystrické publikum výnimočnú divadelnú úpravu
klasického textu slovenského autora Martina Kukučína NEPREBUDENÝ. Táto inscenácia patrí skutočne k vrcholným a výnimočným divadelným inscenáciám a nadväzuje na programové spracovávanie klasickej slovenskej literatúry. S divadelným spracovaním Švandtnerovej MÁLKY si súbor vydobyl v roku 2004 nielen titul TVORIVÝ ČIN ROKA sezóny, ale veľmi úspešne reprezentoval slovenské neprofesionálne divadlo na celosvetovom festivale amatérskeho divadla v Monacu a v Kanade a na oboch festivaloch sa Divadlo Commedia stala laureátom festivalov. V Monacu sa stal súbor laureátom festivalu aj s inscenáciou NEPREBUDENÝ.
Banskobystrický divák už mal možnosť vzhliadnuť, aj v cykle DIVADELNÝ ŠTVRTOK, z tvorby Divadla COMMEDIA komédie Kapustnica, Zabudni na Hollywood, Stroskotanci na šírom mori a i.
Vstupné 5 €
Predpredaj vstupeniek v je v Informačnom centre BB na Nám. SNP 1.

   
 
   

 Predstavujeme žiakov fotografie na SZUŠ R.Tatára
10.10. - 2.11. 2019
Komorná sála SOS Banská Bystrica
otvorené pondelok - piatok 9:00 - 15:30
Stretnutie na výstave 15.10.2019 o 17:00
   
       

 

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - HELVEROVA NOC
17. 10. 2019 o 18.00
Celkom malé divadlo, Starý Tekov
Komorná sála SOS

Celkom malé divadlo zo Starého Tekova už v Banskej Bystrici poznáme. V tomto ročníku cyklu DIVADELNÝ ŠTVRTOK sa s členmi divadla stretneme v komornej sále SOS už po tretí krát.
Po kabarete „Manželská poradňa“ a hre „Play Karenina“ prichádzajú s inscenáciou na motívy významného poľského autora Ingamra Villqista HELVEROVA NOC.
Tento intímny a veľmi emotívny príbeh odohrávajúci sa v dobe, keď sa za dverami jednoduchého príbytku deje veľká a revolučná spoločenská zmena. Nepokoje z ulice výrazne vstupujú a ovplyvňujú životy prostoduchého Helvera a jeho pestúnky Kláry. Tá je závere hry prinútená k veľmi vážnemu a etickému rozhodnutiu. Hra, hoci sa odohráva v bližšie neurčenom období je veľmi blízka tomu, čo zažívame v našej spoločnosti práve v súčastnosti.

 

Celkom malé divadlo sa s hrou HELVEROVA NOC už v našom cykle raz predstavila pred piatimi rokmi, ale jej silná výpovedná hodnota nás inšpirovala k opätovnému zaradeniu do programu Divadelných štvrtkov.
Osoby a obsadenie:
Karla - Ria Mészarošová
Helver - Petr Mészaroš
dramaturgia, scéna a réžia: Edo Šebian
Vstupné: 5 €
V predpredaji budú vstupenky k dispozícii v Informačnom centre BB od 3. 10.2019.

  fotoalbum
 

  A L’OMBRE DES MARIS
12.8.2019 o 19:00 hod
nádvorie SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

A L’OMBRE DES MARIS ponorte sa s nami do sveta piesní Georgesa Brassensa, vzdajme poctu jeho unikátnemu citu pre ženy a všetko, čo s láskou súvisí

Duo umelcov Jean-Louis Cassarino, spevák a Maxime Denis, gitarista vytvorilo jedinečné aranžmány, v ktorých predstavuje originálnu farebnosť a s prekvapivosťou upriamuje pozornosť na tóny básnika, ktorý bol schopný prechádzať zo šansónu k druhému cez dávku jemnocitu, irónie až po provokáciu, city Brassensovi tak blízke.

Jean-Louis CASSARINO
Spev a gitara
Tvár plná nehy a sily zároveň v spojení s hlasom barytónu až basu schopného sladkého chvenia a mohutnej sily.

Maxime Denis
Autor - skladateľ - interpret, ktorý sa od kolísky pozná s francúzskym šansónom a pracuje na jeho rôznych podobách.

   
 
   

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - PLAY KARENINA
22. 8. 2019 o 18.00
ROMAN ŠVEHLÍK, Divadlo BROD, Uherský Brod (CZ)
Nádvorie SOS - v prípade nepriaznivého počasia v Komornej sále SOS

Každé mesto má svoju „zvláštnu postavičku“. V Bystrici máme Elvisa. Samko Tále je z Komárna.
„Kniha o cintoríne“ z pera slovenskej autorky Danily Kapitáňovej sa stala námetom pre herca a režiséra Divadla Brod ROMANA ŠVEHLÍKA. Rozprávanie mentálne postihnutého človiečika je vtipné, jeho náhľad na svet je svojský a snáď aj preto je čarovný. Zo Samka sa však vykľuje aj zlomyseľný udavačský škriatok a tak jeho príbehy, na prvý pohľad veľmi vtipné, prinášajú aj tragickú polohu. Švehlík svojim herectvom pochopil všetky odtienky tejto postavičky a excelentne dokáže zaujať diváka, pobaviť ho, ale prinúti ho aj zamyslieť sa. KNIHA O HŘBITOVĚ v jeho podaní má o to väčšie čaro, že o komárňanskej realite rozpráva vo svojej rodnej reči, čo prináša množstvo ďalších odtienkov pre príjemne strávený večer na DIVADELNOM ŠTVRTKU v SOS.
Vstupne: 5 €
Predpredaj vstupeniek v Informačnom centre BB a 30 min. pred predstavením v SOS.

 

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - PLAY KARENINA
9. 5. 2019 o 18.00
Celkom malé divadlo Starý Tekov a Divadlo Kusy cukru Kremnica
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h

Kto by nepoznal slávny príbeh Leva Nikolajeviča Tolstého o vášni, nevere, spoločenských konvenciách a dôsledkoch, ktoré tragicky zasiahnu hlavnú hrdinku Annu? Príbeh, ktorý je stále v zornom poli divadelníkov, filmárov, ktorí siahajú po ňom. A naviac aj banskobystrický diváci poznajú dve divadlá, ktoré sa do tohto projektu spojili a spoločne sa budú uchádzať o Vašu priazeň.
Inscenácia vznikla po dramaturgicko-režijnej úprave známeho slovenského režiséra Petra Luptovského a na viacerých medzinárodných festivaloch získala niekoľko ocenení.
Po kabarete „Manželská poradňa“ prichádzajú členovia Celkom malého divadla do Banskej Bystrice opäť a tešia sa na vašu návštevu.
Osoby a obsadenie:
Anna Karenina - Ria Mészarošová
Krenin, jej manžel - Maroš Krajčovič
Vronský - jej milenec - Petr Mészaroš
Sluha - Albín Štroffek
Dramatizácia a réžia: Peter Luptovský

 

Predpredaj vstupeniek je v Info. centre BB. V deň predstavenia budú vstupenky (ešte možno) k dispozícii od 17.30 v SOS.
Vstupné: 5 €


  DIVADLO V SOS
29.4.2019 o 18.00
Komorná Sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

PREMIÉRA
FUJ, BABA, FEMINA!
Divadlo UNIS, pri UMB Banská Bystrica.

Mladí divadelníci z UMB sa ženskej tématike venujú od svojich začiatkov spred štyroch rokov. Aj v najnovšej hre „vpašovali“ životy a názory slovenských spisovateliek do príbehu, v ktorom vtipnou formou poukazujú na postavenie ženy v spoločnosti. Je to lepšie ako v minulosti, keď zaznel výrok Svetozára Hurbana Vajanského, ktorý si mladí tvorcovia požičali do názvu svojej autorskej hry.
Réžia: Lucia Panáčková
Vstupné: 3 €
Vstupenky budú k dispozícii v SOS

 
   

  AMFO 2019
Regionálna výstava amatérskej fotografie.
9. - 30. 4. 2019
Komorná sála SOS, Banská Bystrica, po-pia: 9.00 - 15.00 h

viac na stránke

   
 

  BISTRO AFRIKA
24. 4. 2019, 18. 00 h
Komorná Sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica
vstupné. 6€

Inscenácia hovorí o steretotypoch, ktoré máme stále voči Afrike a jej obyvateľom. Zároveň satirickým spôsobom zobrazuje slovenských "podnikateľov" ale aj ľudí, ktorých vášne predbehli ich možnosti. Otvára diskusiu či vôbec sme schopní diskutovať.

Réžia: Šimon Ferstl
Dramaturgia: Samuel Chovanec
Dramaturgická spolupráca: Jakub Szatinský
Scéna a kostýmy: Ema Teren
Hrajú: Matej Babej, Lenka Libjaková, Kamil Mikulčík/Marián Amsler, Tomáš Pokorný/ Šimon Ferstl, Kiplangat Sakong, Peter Tilajčík
Produkcia: Ľuboslava Šefčíková
Projektový manažment a odborná spolupráca: Katarína Bajzíková a
Ľuboslava Šefčíková

 
   

  POÉZIA NAŠA MILÁ...
Poeticko-hudobný večer pri príležitosti Svetového dňa poézie
21. 3. 2019 o 18.00
Komorná sála SOS, Dolná 35, B. Bystrica

  fotoalbum
 

 

   

  Regionálne kolo
výstava: 13 .2. - 3. 3. 2019
Komorná sála SOS

viac na stránke

   

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - O ŽENÁCH A MUŽOCH
7. 3. 2019 o 18.00
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h

Divadlo LuNetrDlo z Partizánskej Ľupče
O ideálnom mužovi a ideálnej žene. O čakaní na príchod milovanej osoby.
O opúšťaní a schádzaní. O pravej láske. O zatváraní kufra, varení držkovej polievky
a volebnom práve, O púšťaní plynu, trávení, strieľaní do hlavy a otváraní krabičky cigariet. O zbieraní známok, varení fašírky z hada, a o radostnej starobe....
Ľupčianske netradičné divadlo pôsobí na ochotníckej scéne už vyše 20 rokov. Inscenuje výlučne vlastné texty, prevažne humorného charakteru, ktoré prezentuje na početných predstaveniach, prehliadkach a festivaloch. Banskobystrickému publiku nie je tento súbor neznámy. Predstavil sa už aj v cykle Divadelných štvrtkov.
Hru O ŽENÁCH A MUŽOCH spracoval na motívy hry Zdenka Podskalského režisér LuNetrDla Jaroslav Janíček. Rozohráva v nej deväť poviedok o vzťahu dvoch pohlaví, ktoré majú medzi sebou tak veľa sporov len preto, lebo nemôžu žiť jeden bez druhého. Lebo je to všetko o tom najrozšírenejšom ľudskom cite - o láske. Asi každý v sále si nájde repliku, kedy si povie: „veď toto som ja“. Komédia o nepolitizovaní, neriešení globálneho otepľovania a výstavbe aquaparku na Gerlachu. Len o hľadaní toho druhého. Alebo aspoň o návode, ako to urobiť, aby si ten druhý nepustil omylom plyn. Inscenácia, ktorú sa oplatí vidieť.

 
   

Účinkujú: Alžbeta Kráľová, Katarína Nemcová, Zuzana Úradníčková a Jaroslav Janíček
réžia: Jaroslav Janíček

Predpredaj vstupeniek je od 22. februára 2019 v Informačnom centre BB do 7. marca 2019 do 13.00. V deň predstavenia budú vstupenky (ešte možno) k dispozícii od 17.30 v SOS.
Vstupné: 5 €

  fotoalbum

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - MANŽELSKÁ PORADŇA
21. 2. 2019 o 18.00
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h

MANŽELSKÁ PORADŇA - Pokus o kabaret v spolupráci s hudobným telesom Implantáty voľne inšpirovaný hrou Daria Fo a Francescou Rame "Otvorené manželstvo"
Celkom malé divadlo zo Starého Tekova
účinkujú: Ria a Petr Mészárorošovci a skupina Implantáty
Réžia: Petr Mészároš

V súčasnosti je veľké množstvo párov, ktoré prechádzajú obdobím, keď jeden z partnerov podviedol. Prečo nám nevera spôsobuje najťažšiu ranu v partnerskom vzťahu? Štatisticky podvádzajú ženy aj muži rovnako. Nevera vždy znamená neriešený problém vo vzťahu, najjednoduchšie je nájsť si iný objekt záujmu. Existuje tzv. evolučná psychológia, ktorá popisuje neveru ako niečo prirodzené. Sú páry, ktoré majú tzv. otvorené vzťahy, to znamená, že sú otvorené iným sexuálnym aj emocionálnym vzťahom. Aj tu však musí byť dodržaná dohoda (napr. vyhýbať sa pohlavnému styku s inou osobou v manželskej posteli a pod.).

 

A práve vtedy prichádza vhodný čas na párové poradenstvo. Párové poradenstvo vám pomôže prestavať váš vzťah. Alebo vám pomôže ujasniť si fakt, že pre vás oboch bude lepšie, ak sa rozídete. V obidvoch prípadoch vám párové poradenstvo pomôže lepšie pochopiť, vyriešiť a zlepšiť partnerské vzťahy.
Ste pozvaní do našej manželskej poradne!
Vstupné: 5 €
Predpredaj vstupeniek je v Informačnou centre BB.
Pred predstavením je možné zakúpiť si vstupenky 21. 2. 2019 od 17.30

  fotoalbum

  Petzvalov mapový okruh
fotoklubov 2018/BBF - kolekcia
19.11. 2018 - 12. 2. 2019
Komorná sála SOS
Dolná 35, Banská Bystrica
   

PIESNE MOJE, PIESNE
30. 1. 2019

program spevákov a hudobníkov
Komorná sála SOS
Predpredaj vstupeniek: IC BB, Nám. SNP 1

  fotoalbum

 

 
   

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - ZABUDLA SOM
31. 1. 2019 o 18.00
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h, vstupné: 5 €

Prvá voľba na tohoročný cyklus DIVADELNÝ ŠTVRTOK 2019, padla na členov Divadelného súboru Jána Chalupku mesta Brezno a ich inscenáciu ZABUDLA SOM z pera slovenskej autorky, žijúcej v Banskej Bystrici Kataríny Hitzingerovej. Táto hra je citlivou sondou z života jednej rodiny, ktorú tvoria tri generácie žien - starka, matka a dcéra. Hra je plná živých vzťahov, túžob a snov jednotlivých postáv. Ich rozhodnutí a vzájomnej spolupatričnosti, či lásky.
V hlavnej úlohe sa predstaví Betka Vagadajová, ktorá je nositeľkou Ceny Jozefa Kronera za herectvo.
Predstavenie sa bude konať vo štvrtok 31. januára 2019 o 18.00. v komornej sále SOS.
Vstupenky sú už v predpredaji v Informačnom centre BB (stará radnica na nám. SNP 1)

  fotoalbum


 
   

PODUJATIA 2018   PODUJATIA  2017   PODUJATIA 2016    PODUJATIA 2015    PODUJATIA 2014    PODUJATIA 2013   PODUJATIA 2012