o nás Aktuality Služby Adresy súborov Naši partneri Mapa stránky Obce Home Kontakty
 
Divadlo Remeslá Foto-video Folklór Umelecké slovo Hudba
Stredoslovenské osvetové stredisko môže po dlhých rokoch využívať na divadelné predstavenia, výstavy, koncerty, tvorivé dielne či rôzne umelecké súťaže a ďalšie kultúrne a vzdelávacie podujatia vlastnú sálu.

Novú sálu v prípade záujmu môžme prenajať aj iným kultúrnym inštitúciám či záujmovým združeniam a spolkom. Zároveň môžeme menšie exteriérové podujatia organizovať v upravenej dvorovej časti budovy.
 
POZRITE SI VIDEO A FOTOGRAFIE Z REKONŠTRUKCIE
 
PLÁNOVANÉ A AKTUÁLNE PODUJATIA 2016

 
  USKUTOČNENÉ PODUJATIA 2016

   NestarnÚca technika - Jozef Boroň
do 16. 12. 2016
Výstava fotografií v cykle Víkend s fotografiou
Komorná sála SOS, B. Bystrica
   

DIVADELNÝ ŠTVRTOK 2016 / 7

I. Bukovčan: KÝM KOHÚT NEZASPIEVA, Divadlo Hugo, Pruské - laureát celoštátnej prehliadky amatérskeho divadla Belopotockého Mikuláš.
17. novembra 2016 o 18.00 v komornej sále SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

Známa hra slovenského dramatika Ivana Bukovčana KÝM KOHÚT NEZASPIEVA v sebe nesie veľmi silný etický odkaz, ktorý je aktuálny v každej dobe. Desať, veľmi rôznorodých ľudí sa ocitne v medznej situácii, kedy ide o holý život. Desať rukojemníkov musí zaujať svoj postoj, nájsť alebo stratiť svoj charakter a ľudskú tvár. Ako hovorí Jean-Paul Sartre „každý je tým čo so sebou spraví sám“.
Divadlo Hugo z Pruského zažiarilo svojim spracovaním tejto výbornej hry na tohoročnom Belopotockého Mikuláši a na Scénickej žatve v Martine. Dobre obsadené postavy, prevažne mladého ambiciózneho a rozvíjajúceho sa súboru vytvárajú plnokrvné a plastické postavy. Predstavenie v sebe nesie nesmiernu energiu a diváka vtiahne do samotnej podstaty hry. Hru uvádzame zámerne v pamätný Deň boja za slobodu a demokraciu a veríme, že práve jej téma a divadelné spracovanie divákov osloví, pretože Sartrov existencionalistický postreh platí stále.

fotoalbum  
 

   Bankobystrický fotomaratón 2016 - výstava
18.10 - 6.11. 2016
Vernisáž 18.10. o 17.00

Výstavné priestory Komornej sály SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

fotoalbum  

 

   

DIVADELNÝ ŠTVRTOK 2016 / 06

PREMIÉRA, Divadlo Commedia, Popradčania
20. októbra 2016 o 18.00 v komornej sále SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

Divadlo Commedia z Popradu nie je neznáme pre banskobystrické publikum. Do dnes rezonuje v podvedomí divákov excelentná dramatizácia Kukučínovho textu NEPREBUDENÝ, ale aj príbeh zo ZÁPISKOV DÔSTOJNÍKA ČERVENEJ ARMÁDY.

Popradčania teraz prichádzajú s komédiou na motívy hry „Zabudni na Hollywood“ chorvatskeho dramatika Mira Gavrana, ktorú nazvali jednoducho. PREMIÉRA. V hlavnej úlohe opäť Michal Novák, ktorému bude v réžii Dušana Kubána sekundovať Vlado Benko.

Predpredaj vstupeniek je v SOS na odd. ZUČ v pracovných dňoch 9.00 - 15.00
Vstupné: dospelí 6 €, dôchodcovia a ŤZP 4 €.

fotoalbum  
   
     

   Iveta Mečiarová - z tvorby
výstava amatérskej výtvarníčky
20. 9. - 16. 10. 2016
Komorná sála SOS
Otvorené v pracovných dňoch: 9.00 -15.00 h

fotoalbum  
   
     

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK 2016 / 05
slovenská premiéra hry nemeckého autora Máriusa von Mayenburga - MUČENÍK
22. septembra 2016 o 18.00 v Galérii SOS
Dolná 35 Banská Bystrica

Čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásal svoju vieru tak naliehavo
a radikálne, ako rada podobných uvedomelých stúpencov islámu? Páchal
by atentáty a obetoval sa v mene viery?

Vstupné: 6 (možnosť použiť aj KP)
POZOR! NA TOTO PREDSTAVENIE JE LIMITOVANÁ KAPACITA
Predpredaj vstupeniek v SOS, odd. ZUČ, Dolná 35, B. Bystrica.
Informácie na 048/412 52 06
www.sosbb.sk

fotoalbum  

DIVADELNÝ ŠTVRTOK 2016 / 04
7. 7. 2016 o 20.00 h na nádvorí SOS
Divadlo f*ACTOR, Liptovský Peter
OBEC ROKA
Domovská scéna Divadla f*ACTOR je v Liptovskom Petre. Súbor vznikol v lete 2015 a svojou prvou inscenáciou hneď zaujal. Cez sito divadelných súťaží sa dostal až na celoštátnu prehliadku FEDIM 2016 v Tisovci.
OBEC ROKA je hra inšpirovaná Gogoľovým Revízorom a filmami o českej a slovenskej dedine. Najväčším zdrojom nápadov však bolo pozorovanie života a ľudí z dedín, obcí a miest od Tatier k Dunaju. Je to komédia blízka pre všetkých. Každý si nájde (a nezáleží na tom, či ste z Liptova, Záhoria, či z Horehronia) v hre to svoje. Humor je pripravený a predostieraný jednoducho, no nie lacno. Slovenskú dedinu nezobrazuje dedinsky.
OBEC ROKA je prvou inscenáciou, ktorú divadlo vytvorilo a primárnou snahou bolo priniesť komédiu. Prilákať ňou diváka, predstaviť sa, zaujať a pripraviť si pôdu do budúcna. Úvod sa podaril a oslovil aj dramaturgiu DIVADELNÝCH ŠTVRTKOV Stredoslovenského osvetového strediska z Banskej Bystrice, ktorá sa rozhodla uviesť ju v našom cykle divadelných večerov.

 
Nádvorie SOS sa 7.7.2016 od 20.00 zmení na miesto stretnutí občanov Veľké Malé, v obyčajnej obci s obyčajnými občanmi, no s neobyčajným obecným zastupiteľstvom. To sa, v očakávaní ministerskej návštevy snaží zalarmovať všetkých a všetko v dedine. Občania sa v kultúrnom dome dozvedajú to, o čom môžu hovoriť pred ministrom, o čom by nemali a o čom určite hovoriť nesmú. Všetko vedie pán starosta so svojim tímom, ktorý tvoria najneuveriteľnejšie typy ľudí.

Príďte sa aj Vy zabaviť na vznikajúcej slovenskej komédii OBEC ROKA z dielne Divadla f*ACTOR z Liptovského Petra.
Vstupné: dospelí 6 €, dôchodcovia 4 €
Predpredaj vstupeniek v SOS - odd. ZUČ v pracovných dňoch (9.00-11.30 a 12.30-15.00). Vstupenky je možné rezervovať
na tel. čísle 048/412 52 06.
TEŠÍME SA NA VAŠU NÁVŠTEVU

fotoalbum  

  JOZEF ORNTH - RETROŠTÝL
17. 5. 2016 o 17.00
Komorná sála SOS, Dolná 35 Banská Bystrica
Výstava potrvá do 30.6.2016
Otvorená v pracovných dňoch 8.30 -15.30

fotoalbum  
   

DIVADELNÝ ŠTVRTOK 2016 / 03
16. 6. 2016 o 20.00 h
Kamil Žiška: PÁRAČKY U BABKY JUSTÍNY
Medzibrodské kočovné divadlo z Medzibrodu
réžia: Tomáš Pohorelec
NÁDVORIE SOS, Dolná 35, Banská Bystrica - v prípade nepriaznivého počasia v komornej sále
Kamil Žiška (1978) absolvoval divadelnú réžiu a dramaturgiu u prof. Vajdičku na VŠMU v Bratislave. Jeho absolventským predstavením bola fraška od Fernanda Crommelyncka Veľkolepý paroháč, ktorá bola nominovaná na divadelné ocenenie Dosky v kategórii Objav sezóny. Ako režisér, dramaturg, skladateľ, textár či autor spolupracoval s mnohými slovenskými divadlami.
Jeho text Páračky, ktorý inscenuje náš súbor v tejto sezóne, prináša mozaiku dejín vyskladanú a zapísanú dedom Kasírom. Ten si históriu zapisoval tak... po svojom, s humorom. Okrem iného bol tiež najväčší ochotník v okolí. Možno aj preto, že bol jediný ochotník v okolí. V jeden večer pri páraní - táraní kroniku objavia babky, tiež ochotníčky a začnú z nej čítať. Ako to všetko dopadne? Nechajte sa prekvapiť.

   
 

Hra Kamila Žišku PÁRAČKY U BABKY JUSTÍNY v podaní medzibrodských divadelníkov je víťaznou inscenáciou festivalu PALÁRIKOVA RAKOVÁ a postúpila na medzinárodnú prehliadku DIDA v Pivnici (Srbsko-Vojvodina) a na celoštátnu prehliadku BELOPOTOCKÉHO MIKULÁŠ v Liptovskom Mikuláši.

fotoalbum  

  Spevácky zbor HRON z Banskej Bystrice (SR)
Zmiešaný spevácky zbor VOKÁL z Přerova (ČR)
spoločný koncert
11. 6. 2016 o 17.00 h
Komorná sála SOS

o zboroch

fotoalbum  

 

   

DIVADELNÝ ŠTVRTOK 2016 / 02
26. 5. 2016 o 18.00 h
Komorná sála SOS, Dolná 35, B. Bystrica
Martin McDonagh: OSAMELÝ ZÁPAD
Divadlo Gasparego z Liptovského Mikuláša
réžia: Ján Kuráň účinkujú: Helena Hajková, Mário Kermiet, Stanislav Štofčík a Ľubomír Raši
Divadelný súbor vznikol v roku 2002 a od začiatku svojho pôsobenia na amatérskej scéne si vyberá nielen aktuálne ale hlavne kvalitné diela, veľakrát aj celoslovenské premiéry, ktoré diváci oceňujú nielen na domácej scéne ale aj v zahraničí. Do roku 2012 pôsobil pod názvom Divadlo Gašpara Fejérpataky-Belopotockého a na základe praktických skúseností zo zahraničných festivalov sa rozhodli názov zjednodušiť na Divadlo Gasparego. Doteraz členovia naskúšali a uviedli deväť inscenácií, precestovali s nimi kus sveta (hlavná cena v Moskve 2006, účasť na festivaloch v Indii, Južnej Kórei, Macedónsku, Českej Republike, Srbsku, Slovinsku...) a dve z nich získali najvyššie slovenské ocenenie v neprofesionálnom divadle -  TVORIVÝ ČIN ROKA (Murlin Murlo – 2005, Boj černocha so psami- 2012). V roku 2013 hosťoval súbor s hrou Boj černocha so psami v NÁRODNOM DIVADLE V BRATISLAVE a v tak isto v NÁRODNEJ GÁLÉRII-PALÁC KULTÚRY V PRAHE. Počas tých 12-tich rokov sa režiséri a obsadenie menia, (ľudia prídu a odídu a väčšinou sa vždy k divadlu vrátia), ale ich cieľ ostáva nemenný – poslať Vás divákov domov s celkom novým pohľadom na svet.

     
   
     

Hra írskeho autora Martina McDonagha Osamelý západ kombinuje frašku, agresiu a vtip a patrí k najhranejším titulom na celom svete. V súčastnosti je Martin McDonagh druhým najhranejším dramatikom hneď po Shakespearovi. Jeho hry sa vyznačujú dokonale štylizovanými dialógmi v úsporných vetách, takmer „filmovým“ strihom a scénami plnými explicitného násilia a čierneho humoru, ktorý prechádza do grotesky. Dej hry sleduje dvoch bratov z Leenane: Valen a Coleman žijú spolu v otcovom byte po jeho nedávnej smrti. Toto spolužitie, či skôr prežívanie, je plné prudkých a násilných sporov o najbežnejších a úplne nevinných témach. Jediný otec Welsh, miestny mladý kňaz, je pripravený pokúsiť sa zmieriť bratov skôr, než tieto spory vyústia do krvavého masakru. Pritom všetkom sám ostáva ľahostajný voči jedinému záblesku prejavu úprimných citov mladého dievčaťa z problémovej rodiny…

fotoalbum  

  JUDIT ROZSAS
FRAGMENTY BANSKEJ BYSTRICE
8. 4. - 29. 4. 2016
VERNISÁŽ VÝSTAVY 8.4. 2016 o 17.00
Komorná sála SOS
Otvorené v pracovných dňoch 9.00 - 15.00

fotoalbum  
   
     

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK 2016 / 01
PRÍBEH Z ULICE
21. 4. 2016 o 18.00 h
Komorná sála SOS, Dolná 35, B. Bystrica

Prvý tohoročný DIVADELNÝ ŠTVRTOK predstavil tvorbu mladého umelca Cyrila Páriša, absolventa Akadémie umení v Banskej Bystrici v odbore herectva. V roku 2009 založil svoje vlastné Divadlo Odtiaľ-Potiaľ a v repertoári má tak hry pre detského diváka, ako aj pre dospelé publikum.
Predstavili sa vám v monodráme PRÍBEH Z ULICE, ktorá je realistickou komédiou s prvkami abstrakcie a je reflexiou dnešnej doby. Päť životných príbehov, ktoré môžu postretnúť každého: Predajca (čo je to normálnosť?), Businessman (uhryzni svojho psychológa), Beznádejný prípad (to bol žúr), Bezdomovec (lepší polovičný pohár vody než žiady) a Umelec (tento systém poľuje na našu slobodu).
Účinkuje: Cyro Páriš
Hudba: Andrej Krajčovič
Réžia: Cyro Páriš
Vstupné: dospelí 5 €, dôchodcovia 3 €

   fotoalbum  
 

  KARVAŠOVÁ BYSTRICA
regionálna prehliadka divadiel mladých
30. marca 2016
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

viac na stránke

fotoalbum  

 

   

PIESNE MOJE, PIESNE
17. 3. 2016 o 18. 30 h

program speváckych skupín a sólistov.
Komorná sála SOS, vstupné 5 €

fotoalbum

 

   
     

   JARNÝ SALÓN 2016
15. 2 . - 11. 3. 2016
výstava regionálneho kola súťaže Výtvarné spektrum
Komorná sála SOS
   

   VEČERY S ĽUDOVOU HUDBOU
PODJAVORSKÁ MUZIKA
24. 2. 2016 (streda) o 18.00 h
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica, vstupné 3 €

fotoalbum

 

 
   

   Estera Luptáková - z tvorby
výstva amatérskej výtvarníčky
14.1. - 5. 2. 2016
Komorná sála SOS
Otvorenné v pracovných dňoch 9,00 -15,00

fotoalbum

 

   

                                                           PODUJATIA 2015         PODUJATIA 2014       PODUJATIA 2013      PODUJATIA 2012