o nás Aktuality Služby Adresy súborov Naši partneri Mapa stránky Obce Home Kontakty
 
Divadlo Remeslá Foto-video Folklór Umelecké slovo Hudba
Stredoslovenské osvetové stredisko môže po dlhých rokoch využívať na divadelné predstavenia, výstavy, koncerty, tvorivé dielne či rôzne umelecké súťaže a ďalšie kultúrne a vzdelávacie podujatia vlastnú sálu.

Novú sálu v prípade záujmu môžme prenajať aj iným kultúrnym inštitúciám či záujmovým združeniam a spolkom. Zároveň môžeme menšie exteriérové podujatia organizovať v upravenej dvorovej časti budovy.
 
POZRITE SI VIDEO A FOTOGRAFIE Z REKONŠTRUKCIE
 
  USKUTOČNENÉ PODUJATIA 2013  

  IMRICH SZALAI - Z TVORBY
Výstava amatérskeho výtvarníka.
Vernisáž 9. 12. 2013 o 17.00 h
Výstava potrvá 9. 12. 2013 - 12. 1. 2014
Výstavné priestory SOS

fotolbum

 

   
     

   POETICKÉ ROZPOMIENKY
Komorný program umeleckého slova, hudby a rozhovorov na tému umeleckého prednesu
5. decembra 2013 o 17.00
SOS - Komorná sála, Dolná 35, Banská Bystrica

fotolbum

 

 

BANSKOBYSTRICKÝ FOTOMARATÓN 2013
4. 11. - 1. 12. 2013
výstava účastníkov súťaže.
Výstavné priestory - Komorná sála SOS, Dolná 35, 
Pondelok - Piatok od 9.00 - 15.00 h
   
     

MLADÉ MONODRÁMY
Viera Farbiaková - Matej Struhár
28. 11. 2013 o 18.00 - SOS-komorná sála, Dolná 35, Banská Bystrica

Posledný, štvrtý program cyklu SOS DIVADELNÝ ŠTVRTOK vznikol v dramaturgii SOS pri príležitosti inšpiratívneho festivalu DIVADELNÁ CHALUPKA v Brezne a Hriňovej, v ktorom sme chceli predstaviť dvoch mladých umelcov a ich autorské projekty, s ktorými absolvovali svoje študijné ročníky herectva.

Motto: Všetko zlé je na niečo dobré. Je to naozaj pravda. A v živote sa dejú aj horšie veci a preto som šťastná . V. Farbiaková

Vierka Farbiaková - úspešne absolvovala s inscenáciou VIERA, VŠAK TO BUDE LEPŠIE? Súkromné konzervatórium v Nitre. Táto monodráma vznikla po úprimných rozhovoroch so spolužiačkou - scenáristkou Luciou Ondráškovou, ktorá Vierkine predstavy zhmotnila do dramatickej podoby. Je to takmer autobiografická , veľmi odvážna a otvorená výpoveď mladého človeka o rodinných vzťahoch, napätiach, potrebe objatí a podpory. Táto monodráma talentovanej herečky osloví snáď každého citlivého diváka svojou naliehavosťou a vnútornou silou. Vierka Farbiaková je v súčasnosti už poslucháčkou prvého ročníka katedry bábkarskej tvorba na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

   
 
fotolbum

Motto: Konajme tak, aby sme to neľutovali. Prajem Vám, aby ste si každý prešli svojim osobným purgatoriom. Je to ťažké, ale očisťujúce... M. Struhár

Matej Struhár - svoje prvé kroky na doskách, ktoré znamenajú svet v Divadelnom súbore J. Chalupku mesta Brezno. So svojou autorskou monodrámou PURGATORIUM 22 úspešne absolvoval štvrtý ročník herectva na Fakulte dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Aj táto monodráma v sebe nesie veľa autobiografických prvkov. Purgatorium - očistec je témou, v ktorej sa Maťo zaoberá divadelnými prostriedkami. Ako sám hovorí: „Tak ako máme zvyk sa nad prírodu vyvyšovať, snažíme sa robiť všetko pre to aby sme sa mali lepšie. To je nám prirodzené. Otázkou ostáva či to, čo činíme pre svoj prospech neškodí niekomu, alebo niečomu inému. Ak sme vedome, či nevedome čo i len raz ublížili, ostáva to v nás zakorenené. Možno na to nemyslíme nepretržite, ale niekedy sa nám to v mysli vynorí...“. Maťo pripravil túto inscenáciu pod pedagogickým vedením Jany Oľhovej a Barbory Špánikovej. Dramaturgicky pripravil Michal Ďuriš a o hudbu sa postaral Matej Štesko.


Pavel Kohout: KYANID O PIATEJ
Divadlo ŠOK zo Šale
14. 11. 2013 o 18.00 - SOS-komorná sála, Dolná 35, Banská Bystrica

V treťom pokračovaní cyklu SOS - DIVADELNÝ ŠTVRTOK ponúkame ďalšiu mimoriadnu inscenáciu slovenských neprofesionálnych divadiel. Tentokrát divadla ŠOK zo Šale (Šalianský ochotnícky kolektív), ktoré sa s hrou kontoroverzného československého spisovateľa a dramatika Pavla Kohouta: KYANID O PIATEJ úspešne predstavilo aj na celoštátnej prehliadke neprofesionálneho činoherného divadla Exit 2012 v Levoči. Divadlo ŠOK je známe z účinkovania na viacerých domácich i zahraničných festivaloch (Divadelné dni pod Slovenskou bránou v Tlmačoch, Kremnické gagy, Scénická žatva v Martine, DIDA v Pivnici, Vojvodina, Srbsko, Festival integrace Slunce v Prahe, Nová scéna v Bratislave, v Štátnej opere v Banskej Bystrici, v Starom divadle v Nitre, v Acropolise v Prahe, Činoherní klub Praha, DIVADELNÁ CHALUPKA a i.).

Pavel Kohout napísal divadelnú hru KYANID O PIATEJ na motívy novely poľskej autorky Tecie Werbovskej: Múr medzi nami. Hra sa zaoberá mnohými témami, z ktorých snáď najdôležitejšie a najboľavejšie sú: vina, nenávisť, pomsta a ... tri bodky, ktoré si už musí doplniť každý sám.

fotolbum
Je to komorný príbeh dvoch žien, svetov, náboženstiev popretkávaný nečakanými zvratmi osudov a činov. Príbeh, ktorý zanecháva v mysliach odraz spoločnosti,v ktorej stále existujú predsudky, neznášanlivosť a chýba ľudskosť a pokora. Hra je inscenovaná modernými výrazovými prostriedkami, ktoré sú používané citlivo a režišér Valo Kozaňák dal hlavný dôraz na plastické herecké kreácie oboch hlavných postáv. Alena Demková v úlohe Žofie bola za túto rolu niekoľkokrát ocenená za ženský herecký výkon.

V hre účinkujú: Alena Demková, Zuzka Nováková, Veronika Dulíková a Ľuboš Kotlár
Hudba: Valo Kozaňák, Kostýmy: Eva Tóthová, Masky: Michaela Kopčeková, Scéna: Valo Kozaňák, Výroba: Rudolf Čelitko
Réžia: Valo Kozaňák


 KRÁSY V OBJATÍ ČASU
v cykle Večery s ľudovou hudbou
23. 10. 2013 (streda) o 18.00 h
SOS - komorná sála, Dolná 35, Banská Bystrica

viac na stránke


25. 9. - 31. 10. MargarÉta HalajovÁ - Z tvorby
autorská výstava amatérskej výtvarníčky.
Výstavné priestory v Komornej sále SOS, Dolná 35, B. Bystrica
     

VEČER PREMENY
HUDBA - ŠANSÓNY - POÉZIA
účinkujú: DUO ANTICO-MODERNO: Andrej Turčin, František Kubiš,
Katarína Lepková, Katka Máliková, hosť- básnik Miroslav Kapusta
17. októbra 2013 o 18.00 h
SOS - komorná sála, Dolná 35, Banská Bystrica

fotolbum

 

   
     

NEPREBUDENÝ - divadelné predstavnie
3. októbra 2013 o 18.00 h
V druhom DIVADELNOM ŠTVRTKU sme bystrickému publiku ponúkli ďalšie výborné divadelné predstavenie. 3. októbra 2013 sme uviedli skutočnú divadelnú lahôdku v podaní členov Divadla COMMEDIA z Popradu, čerstvých laureátov celosvetového festivalu amatérskeho divadla v Monacu.
Popradčania sa predstavili so svoju interpretácio klasického slovenského autora Martina Kukučína NEPREBUDENÝ. Táto inscenácia patrí skutočne k vrcholným a výnimočným divadelným inscenáciám a v prípade Divadla Commedia nadviazala na jeho programové spracovávanie klasickej slovenskej literatúry. S divadelným spracovaním Švandtnerovej MÁLKY si súbor vydobyl v roku 2004 nielen titul TVORIVÝ ČIN ROKA sezóny, ale veľmi úspešne reprezentoval slovenské neprofesionálne divadlo na celosvetovom festivale amatérskeho divadla v Monacu a v Kanade.
Dve dopoludňajšie predstavenia vzhliadlo viac ako 150 študentov Obchodnej akadémie a Gymnázia Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici. Diváci vo vypredanej sále ocenili po večernom predstavení hercov frenetickým aplauzom.

 fotoalbum

Divadlo Commedia (divadlo, SK)
Na motívy rovnomennej poviedky Martina Kukučína : Neprebudený
Réžia: Vlado Benko
Účinkujúci: Michal Novák, Dušan Kubaň a Vlado Benko
Režisér a dramaturg divadla Vlado Benko tento raz stavil na čierne divadlo, kde prostredníctvom symboliky jednotlivých rekvizít vytvoril sugestívnu scénografiu navodzujúcu svojou expresivitou atmosféru plasticky vykresľujúcu prostredie a podmienky, v ktorých žije mentálne postihnutý Ondráš. Ten, vyvrhnutý na okraj spoločnosti sníva o tom, že do nej bude prijatý a že sa stane jej rovnocenným členom. Ústredný motív – vzťah dedinčanov k duševne chorému a platonicky zaľúbenému Ondrášovi, ústiaci do tragédie, je dráma pri ktorej sa však divák i napriek vážnej téme dokáže uvoľniť a zasmiať. Inscenácia bola na festivale Dotyky a spojenia v Martine v roku 2012 za účasti 14-tich profesionálnych divadiel vyhlásená za najlepšie predstavenie a reprezentovala Slovensko na Svetovom festivale Monako 2013 v Monte Carle.
prebraté zo statusu Vlada Benka


20 rokov dielne ĽUDOVÝCH remesiel SOS
1. - 31. 8. 2013
Výstavka prác detí
Komorná sála SOS
Dolná 35, Banská Bystrica

   

program detskÉho hudobnÉho centra sonyta music
Účinkujú najmenší banskobystrickí muzikanti, speváci, tanečníci a divadelníci.

Piatok 21.6. 2013 o 16.30 h
Komorná sála SOS, Dolná 35 Banská Bystrica

 fotoalbum
   

KRAJSKÁ TVORIVÁ DIELŇA 2013 s témou KRAJINA
17. júna 2013 o 17.00 h
výstavné priestory Komornej sály SOS
Dolná 35, Banská Bystrica
Výstava otvorená 10. - 17. júna 2013


Divadelné predstavnie O SKUTKOCH A JESTVOVANIACH
13. júna 2013 o 18.00 h

Komorná sála SOS
Dolná 35, Banská Bystrica

Obrázky z divadla

 

   

3. - 7. 6. ENVIROFILM 2013 podujatie v garancii SAŽP Banská Bystrica
Prehliadka nesúťažných filmov pre školy z 19. medzinárodného festivalu filmov
o životnom prostredí Envirofilm 2013
Komorná sála SOS, Dolná 35, denne od 9.00 - 13.00 h
Zelený svet - výstava z výtvarných prác k Envirofilmu
Výstavné priestory SOS, Dolná 35

www.envirofilm.sk

   

ZO SÚČASNEJ KERAMICKEJ TVORBY
Otvorenie výstavy: 15.mája 2013 o 16 00 h
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica
Výstava potrvá do 28.mája 2013

viac na stránke

Obrázky z výstavy

 

   

53. SLÁDKOVIČOVA RADVAŇ 2013
krajská prehliadka v umeleckom prednese I. - V. kategórie a divadiel poézie
9. - 10. mája 2013
ŠVK a Komorná sála SOS, Dolná 35, B. Bystrica

viac na stránke

   
 
 fotoalbum z 9. 5. 2013
     
 fotoalbum z 10. 5. 2013

KONCERT UFS MLADOSŤ
18. 4. 2013 o 18.00 h
Komorná sála SOS, Dolná 35, B. Bystrica

 fotoalbum

 

 

   

ŠansÓny-poÉzia-rozhovory ...o šťastí...
14. marca 2013 o 18.30 h
Komorná sála SOS, Dolná 35, B. Bystrica

 fotoalbum

 

 
   

PIESNE MOJE, PIESNE - program banskobystrických speváckych skupín
13. 3. 2013 o 18.00 h
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

viac na stránke

 fotoalbum

 

 
 

JarnÝ salÓn 2013
Výstava amatérskych výtvarníkov reg. B.Bystrica - Brezno
25. 2. - 10. 3. 2013
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

   
     

SNEHULIENKA
22. 2. 2013 o 16.30 h
predstavenie detského divadelného súboru RADVANSKÉ HVIEZDY
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

 fotoalbum

 

 
   

PREČO SOM NA SVETE RÁD /RADA...
Celoslovenská putovná výstava výtvarných prác detí a mládeže s protidrogovou tematikou spojená s besedami o prevencii sociálno-patologických javov (Prevencia závislostí, Zhubné kulty a sekty, Extrémizmus, Medziľudské vzťahy)
Dátum konania: 11. - 22. 2. 2013
Miesto konania: komorná sála SOS

 fotoalbum

BOŽENA MAXOVÁ Z MOJEJ TVORBY
10. 12.  2012 až 7. 2. 2013
Výstavné priestory Komornej sály SOS
     
 

USKUTOČNENÉ PODUJATIA 2015      USKUTOČNENÉ PODUJATIA 2014      USKUTOČNENÉ PODUJATIA 2012