o nás Aktuality Služby Adresy súborov Obce Naši partneri Kontakty Mapa stránky Home
 
 
 
Folklór
Remeslá Fotografia Hudba Výstavy
Home BB SK Umelecké slovo

7. ročník cyklu výnimočných slovenských divadelných predstavení slovenského neprofesionálneho divadla.

Cyklus komorných divadelných predstavení DIVADELNÝ ŠTVRTOK sa stal pravidelným, vyhľadávaným a navštevovaným podujatiam Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici. Aj počas roku 2019 budeme ponúkať zaujímavé divadelné predstavenia a budeme sa naďalej snažiť, aby naše ponuky oslovovali širokú verejnosť a čo najviac spokojných divákov.
Predstavenia sa budú opäť konať v KOMORNEJ SÁLE SOS a v letných mesiacoch aj na NÁDVORÍ SOS v Dolnej ulici č. 35.


  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - NEPREBUDENÝ
7.11. 2019 o 18.00
Divadlo COMMEDIA z Popradu
Komorná sála SOS

V novembrovom DIVADELNOM ŠTVRTKU prichádzame s ponukou ďalšieho výborného divadelného predstavenia. Pre milovníkov divadla sme na 7. novembra 2019 vybrali skutočnú divadelnú lahôdku v podaní členov Divadla COMMEDIA z Popradu.
Po šiestich rokoch sme pripravili pre banskobystrické publikum výnimočnú divadelnú úpravu
klasického textu slovenského autora Martina Kukučína NEPREBUDENÝ. Táto inscenácia patrí skutočne k vrcholným a výnimočným divadelným inscenáciám a nadväzuje na programové spracovávanie klasickej slovenskej literatúry. S divadelným spracovaním Švandtnerovej MÁLKY si súbor vydobyl v roku 2004 nielen titul TVORIVÝ ČIN ROKA sezóny, ale veľmi úspešne reprezentoval slovenské neprofesionálne divadlo na celosvetovom festivale amatérskeho divadla v Monacu a v Kanade a na oboch festivaloch sa Divadlo Commedia stala laureátom festivalov. V Monacu sa stal súbor laureátom festivalu aj s inscenáciou NEPREBUDENÝ.
Banskobystrický divák už mal možnosť vzhliadnuť, aj v cykle DIVADELNÝ ŠTVRTOK, z tvorby Divadla COMMEDIA komédie Kapustnica, Zabudni na Hollywood, Stroskotanci na šírom mori a i.
Vstupné 5 €
Predpredaj vstupeniek v je v Informačnom centre BB na Nám. SNP 1.

  fotoalbum
 
   
 
   

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - HELVEROVA NOC
17. 10. 2019 o 18.00
Celkom malé divadlo, Starý Tekov
Komorná sála SOS

Celkom malé divadlo zo Starého Tekova už v Banskej Bystrici poznáme. V tomto ročníku cyklu DIVADELNÝ ŠTVRTOK sa s členmi divadla stretneme v komornej sále SOS už po tretí krát.
Po kabarete „Manželská poradňa“ a hre „Play Karenina“ prichádzajú s inscenáciou na motívy významného poľského autora Ingamra Villqista HELVEROVA NOC.
Tento intímny a veľmi emotívny príbeh odohrávajúci sa v dobe, keď sa za dverami jednoduchého príbytku deje veľká a revolučná spoločenská zmena. Nepokoje z ulice výrazne vstupujú a ovplyvňujú životy prostoduchého Helvera a jeho pestúnky Kláry. Tá je závere hry prinútená k veľmi vážnemu a etickému rozhodnutiu. Hra, hoci sa odohráva v bližšie neurčenom období je veľmi blízka tomu, čo zažívame v našej spoločnosti práve v súčastnosti.

 

Celkom malé divadlo sa s hrou HELVEROVA NOC už v našom cykle raz predstavila pred piatimi rokmi, ale jej silná výpovedná hodnota nás inšpirovala k opätovnému zaradeniu do programu Divadelných štvrtkov.
Osoby a obsadenie:
Karla - Ria Mészarošová
Helver - Petr Mészaroš
dramaturgia, scéna a réžia: Edo Šebian
Vstupné: 5 €
V predpredaji budú vstupenky k dispozícii v Informačnom centre BB od 3. 10.2019.

  fotoalbum
 

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - KNIHA O HŘBITOVĚ
22. 8. 2019 o 18.00
ROMAN ŠVEHLÍK, Divadlo BROD, Uherský Brod (CZ)
Nádvorie SOS - v prípade nepriaznivého počasia v Komornej sále SOS

Každé mesto má svoju „zvláštnu postavičku“. V Bystrici máme Elvisa. Samko Tále je z Komárna.
„Kniha o cintoríne“ z pera slovenskej autorky Danily Kapitáňovej sa stala námetom pre herca a režiséra Divadla Brod ROMANA ŠVEHLÍKA. Rozprávanie mentálne postihnutého človiečika je vtipné, jeho náhľad na svet je svojský a snáď aj preto je čarovný. Zo Samka sa však vykľuje aj zlomyseľný udavačský škriatok a tak jeho príbehy, na prvý pohľad veľmi vtipné, prinášajú aj tragickú polohu. Švehlík svojim herectvom pochopil všetky odtienky tejto postavičky a excelentne dokáže zaujať diváka, pobaviť ho, ale prinúti ho aj zamyslieť sa. KNIHA O HŘBITOVĚ v jeho podaní má o to väčšie čaro, že o komárňanskej realite rozpráva vo svojej rodnej reči, čo prináša množstvo ďalších odtienkov pre príjemne strávený večer na DIVADELNOM ŠTVRTKU v SOS.
Vstupne: 5 €
Predpredaj vstupeniek v Informačnom centre BB a 30 min. pred predstavením v SOS.

  fotoalbum
 
 

  DNI MESTA BANSKÁ BYSTRICA
Stredoslovenské osvetové stredisko Vás pozýva v rámci Dní mesta Banská Bystrica
na divadelnú komédiu na nádvorie SOS, Dolná 35, 14. júna 2019 o 18.00
V prípade nepriaznivého počasia sa predstavenie uskutoční v komornej sále SOS

LEGENDA (JÁNOŠIKOWA?)

První medovníkové lútkové teátro Džordža Gaviára a Toma Burnea v spolupráci s Medzibrodským kočovným divadlom vám prínáša komédiu: 
Legenda (Jánošikowa?)
paškvil pre dvoch hercov a bábky, so živou hudbou a piesňami.
Na motívy hry Jánošík od Jozefa Mokoša upravili a hrajú: Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec
Účinkujú: Tomáš Pohorelec a Juraj Haviar... a bábky
Hudba k piesňam: Tomáš Pohorelec
Asistent réžie: Aurel Pohorelec

 

Predstavenie vychádza z úspešnej inscenácie MKD "Jánošík podľa Jozefa", ktoré v roku 2018 získalo 1. miesto na celoslovenskej prehliadke Palárikova Raková, a s ktorým sme sa predstavili na doskách Slovenského národného divadla.
"Je to už 330 rokov, čo sa v Terchovej narodil obyčajný človek Juraj Jánošik. Dlho si nepožil, veľa toho nenazbíjal a bez toho, aby sa o to nejako špeciálne pričinil, stala sa z neho legenda a národný hrdina. A čím nám je Jánošík dnes, Slováci? Lebo pravda je len jedna. Tá, ktorej chce človek veriť..."

Vstupné: 5 €
Predpredaj vstupeniek v Informačnom centre BB a 30 min. na mieste pred predstavením.

  fotoalbum
 

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - PLAY KARENINA
9. 5. 2019 o 18.00
Celkom malé divadlo Starý Tekov a Divadlo Kusy cukru Kremnica
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h

Kto by nepoznal slávny príbeh Leva Nikolajeviča Tolstého o vášni, nevere, spoločenských konvenciách a dôsledkoch, ktoré tragicky zasiahnu hlavnú hrdinku Annu? Príbeh, ktorý je stále v zornom poli divadelníkov, filmárov, ktorí siahajú po ňom. A naviac aj banskobystrický diváci poznajú dve divadlá, ktoré sa do tohto projektu spojili a spoločne sa budú uchádzať o Vašu priazeň.
Inscenácia vznikla po dramaturgicko-režijnej úprave známeho slovenského režiséra Petra Luptovského a na viacerých medzinárodných festivaloch získala niekoľko ocenení.
Po kabarete „Manželská poradňa“ prichádzajú členovia Celkom malého divadla do Banskej Bystrice opäť a tešia sa na vašu návštevu.
Osoby a obsadenie:
Anna Karenina - Ria Mészarošová
Krenin, jej manžel - Maroš Krajčovič
Vronský - jej milenec - Petr Mészaroš
Sluha - Albín Štroffek
Dramatizácia a réžia: Peter Luptovský

 

Predpredaj vstupeniek je v Info. centre BB. V deň predstavenia budú vstupenky (ešte možno) k dispozícii od 17.30 v SOS.
Vstupné: 5 €


  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - O ŽENÁCH A MUŽOCH
7. 3. 2019 o 18.00
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h

Divadlo LuNetrDlo z Partizánskej Ľupče
O ideálnom mužovi a ideálnej žene. O čakaní na príchod milovanej osoby.
O opúšťaní a schádzaní. O pravej láske. O zatváraní kufra, varení držkovej polievky
a volebnom práve, O púšťaní plynu, trávení, strieľaní do hlavy a otváraní krabičky cigariet. O zbieraní známok, varení fašírky z hada, a o radostnej starobe....
Ľupčianske netradičné divadlo pôsobí na ochotníckej scéne už vyše 20 rokov. Inscenuje výlučne vlastné texty, prevažne humorného charakteru, ktoré prezentuje na početných predstaveniach, prehliadkach a festivaloch. Banskobystrickému publiku nie je tento súbor neznámy. Predstavil sa už aj v cykle Divadelných štvrtkov.
Hru O ŽENÁCH A MUŽOCH spracoval na motívy hry Zdenka Podskalského režisér LuNetrDla Jaroslav Janíček. Rozohráva v nej deväť poviedok o vzťahu dvoch pohlaví, ktoré majú medzi sebou tak veľa sporov len preto, lebo nemôžu žiť jeden bez druhého. Lebo je to všetko o tom najrozšírenejšom ľudskom cite - o láske. Asi každý v sále si nájde repliku, kedy si povie: „veď toto som ja“. Komédia o nepolitizovaní, neriešení globálneho otepľovania a výstavbe aquaparku na Gerlachu. Len o hľadaní toho druhého. Alebo aspoň o návode, ako to urobiť, aby si ten druhý nepustil omylom plyn. Inscenácia, ktorú sa oplatí vidieť.

 
   

Účinkujú: Alžbeta Kráľová, Katarína Nemcová, Zuzana Úradníčková a Jaroslav Janíček
réžia: Jaroslav Janíček

Predpredaj vstupeniek je od 22. februára 2019 v Informačnom centre BB do 7. marca 2019 do 13.00. V deň predstavenia budú vstupenky (ešte možno) k dispozícii od 17.30 v SOS.
Vstupné: 5 €

  fotoalbum

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - MANŽELSKÁ PORADŇA
21. 2. 2019 o 18.00
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h

MANŽELSKÁ PORADŇA - Pokus o kabaret v spolupráci s hudobným telesom Implantáty voľne inšpirovaný hrou Daria Fo a Francescou Rame "Otvorené manželstvo"
Celkom malé divadlo zo Starého Tekova
účinkujú: Ria a Petr Mészárorošovci a skupina Implantáty
Réžia: Petr Mészároš

V súčasnosti je veľké množstvo párov, ktoré prechádzajú obdobím, keď jeden z partnerov podviedol. Prečo nám nevera spôsobuje najťažšiu ranu v partnerskom vzťahu? Štatisticky podvádzajú ženy aj muži rovnako. Nevera vždy znamená neriešený problém vo vzťahu, najjednoduchšie je nájsť si iný objekt záujmu. Existuje tzv. evolučná psychológia, ktorá popisuje neveru ako niečo prirodzené. Sú páry, ktoré majú tzv. otvorené vzťahy, to znamená, že sú otvorené iným sexuálnym aj emocionálnym vzťahom. Aj tu však musí byť dodržaná dohoda (napr. vyhýbať sa pohlavnému styku s inou osobou v manželskej posteli a pod.).
A práve vtedy prichádza vhodný čas na párové poradenstvo. Párové poradenstvo vám pomôže prestavať váš vzťah. Alebo vám pomôže ujasniť si fakt, že pre vás oboch bude lepšie, ak sa rozídete. V obidvoch prípadoch vám párové poradenstvo pomôže lepšie pochopiť, vyriešiť a zlepšiť partnerské vzťahy.
Ste pozvaní do našej manželskej poradne!
Vstupné: 5 €
Predpredaj vstupeniek je v Informačnou centre BB.
Pred predstavením je možné zakúpiť si vstupenky 21. 2. 2019 od 17.30

  fotoalbum
 

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - ZABUDLA SOM
31. 1. 2019 o 18.00
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h, vstupné: 5 €

Prvá voľba na tohoročný cyklus DIVADELNÝ ŠTVRTOK 2019, padla na členov Divadelného súboru Jána Chalupku mesta Brezno a ich inscenáciu ZABUDLA SOM z pera slovenskej autorky, žijúcej v Banskej Bystrici Kataríny Hitzingerovej. Táto hra je citlivou sondou z života jednej rodiny, ktorú tvoria tri generácie žien - starka, matka a dcéra. Hra je plná živých vzťahov, túžob a snov jednotlivých postáv. Ich rozhodnutí a vzájomnej spolupatričnosti, či lásky.
V hlavnej úlohe sa predstaví Betka Vagadajová, ktorá je nositeľkou Ceny Jozefa Kronera za herectvo.
Predstavenie sa bude konať vo štvrtok 31. januára 2019 o 18.00. v komornej sále SOS.
Vstupenky sú už v predpredaji v Informačnom centre BB (stará radnica na nám. SNP 1)

  fotoalbum