o nás Aktuality Služby Adresy súborov Obce Naši partneri Kontakty Mapa stránky Home
 
 
 
Folklór
Remeslá Fotografia Hudba Výstavy
Home BB SK Umelecké slovo

6. ročník cyklu výnimočných divadelných predstavení
Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici pripravuje pre spestrenie ponuky kultúrneho vyžitia sa širokej verejnosti aj v roku 2018 programový cyklus DIVADELNÝ ŠTVRTOK.
Predstavenia sa búdú konať opäť v novej KOMORNEJ SÁLE SOS v Dolnej ulici č. 35, ktorá sa stále viac a viac dostáva do povedomia verejnosti so svojou ponukou.
Komorná sála a nádvorie SOS BB


  POZOR! POZOR! POZOR!
      PRE VEĽKÝ ZÁUJEM VÁS POZÝVAME

     11. 12. 2018 (v utorok) o 18.00
     na divadelné predstavenie
     BISŤU DEDINA - VOĽBY
     Divadlo Ráztočan z Ráztoky
     Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h, vstupné: 5 €
     Vstupenky sú už dostupné v Informačnom centre BB (v starej radnici)

 

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK
22. 11. 2018
BISŤU DEDINA - VOĽBY - Divadelný súbor RÁZTOČAN z Ráztoky.
Scenár a réžia: Zuzana Vaníková.
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h, vstupné: 5 €
Predpredaj vstupeniek v IC Banská Bystrica

Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici pripravilo v novembri pokračovanie cyklu divadelných predstavení DIVADELNÝ ŠTVRTOK.
22. novembra 2018 o 18.00 v komornej sále SOS sa predstaví našim divákom už známy Ochotnícky divadelný súbor RAZTOČAN z Ráztoky. Vlani sme uvádzali autorskú hru Zuzany Vaníkovej BISŤU DEDINA. Súbor s touto inscenáciou má za sebou niekoľko desiatok úspešných repríz. Autorku a celý súbor to inšpirovalo k príprave voľného pokračovania a vznikla komédia s názvom BISŤU DEDINA - VOĽBY.
Hoci sú situácie a postavičky vymyslené veľmi pripomínajú bežný život. Hoci uvedenie inscenácie bude už po komunálnych voľbách uvidíme koľko možných kandidátov s rôznymi pohnútkami (pritom všetky pohnútky majú spoločného menovateľa…) sa bude snažiť prihlásiť za starostu obce.

   

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK
18. 10. 2018
J. a K. Čapkovci
LÁSKY HRA OSUDNÁ
účinkuje Divadlo Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici
réžia: Juraj Smutný
 

Divadelná hra LÁSKY HRA OSUDNÁ je prvou spoločnou hrou bratov Karla a Josefa Čapkovcov. Vznikla v roku 1910, ale premiéru mala až v roku 1930 v pražskom Stavovskom divadle.
Inscenácia študentov 4. ročníka Konzervatória J. L. Bellu z Banskej Bystrice vychádza z Commedie del Arte, kde su jasne definované charaktery pitoreskných postáv a jednoduchý dej plný zápletiek. Aj v hre bratov Čapkovcov ide o množstvo intríg, rozličných kombinácií a prekvapivého záveru. Všetky mužské postavy milujú mladučkú Isabellu, kto ju však nakoniec získa, to už uvidíte 18. októbra 2018 o 18.00 v komornej sále SOS v Banskej Bystrici v cykle DIVADELNÝ ŠTVRTOK.
Vstupné: 3 €
Predpredaj vstupeniek v Informačnom centre BB.

  fotoalbum

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK
10. 5. 2018
Divadlo Zrkadlo, Kremnica: KOLOTOČ, réžia: Peter Luptovský
Divadlo Fúzia, Veľký Krtíš: ZUZANA, réžia: Silvia Svákusová
Komorná sála SOS, 18.00 h, vstupné: 6 €, predpredaj vstupeniek: IC BB

Dramaturgicky sme sa tentokrát rozhodli dať priestor mladým kolektívom, ktoré majú v repertoári svoje veľmi dobre a zaujímavo naštudované inscenácie.

Ako prvé sa predstaví Divadlo ZRKADLO z Kremnice s inscenáciou KOLOTOČ, motivovanou štyrmi úsmevnými poviedkami M. M. Zoščenka. Štyri mladé protagonistky, v réžii Petra Luptovského  rozohrajú celú škálu interesantných postavičiek vo veľmi zaujímavých a humorných situáciách. Za zmienku stojí, že tento súbor bol vybraný, ako reprezentant slovenského neprofesionálneho divadla na celosvetový festival amatérskeho divadla v Nepále. Ešte pred odletom, kde veríme so svojim "kolotočom" uspeje budete mať možnosť pozrieť sa na inscenáciu aj Vy.

 
   

Druhé divadlo pochádza z Veľkého Krtíša a hovorí si Divadlo FÚZIA. Tento súbor patrí k výrazným divadelným kolektívom. V tejto sezóne sa mladí Krtíšania popasovali so slovenskou klasikou. Inšpiráciu i ich veľmi sugestívnemu predstaveniu ZUZANA bola balada P. O. Hviezdoslava "Zuzanka Hraškovie". Režisérka Silvia Svákusová však zvolila vo svojom divadelnom prepise moderné poňatie, ktoré ponúklo aj možnosti presahu klasického textu k súčasnej realite. Mladí herci vytvoria jednoduchými prostriedkami veľmi emotívnu atmosféru inscenácie s množstvom symbolov a metafor.

Milí priatelia divadla, naozaj Vám odporúčam navštíviť aj toto naše dvoj predstavenie.
Už teraz sa teším na Vašu návštevu.
Vstupenky budú od budú v predpredaji v Informačnom centre BB.
Vstupné: 6 €

  fotoalbum

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK
12. 4. 2018 o 19.00
komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica
Divadlo COMMEDIA z Popradu sa predstaví v inscenácii STROSKOTANCI NA ŠÍROM MORI
Absurdná dráma Sławomira Mrożeka (možno skôr absurdnú komédiu) sa vynikajúco hodí do našich čias. Je to príbeh o manipulácii, o konzumácii duše.
Vlado Benko vybral text Sławomira Mrożeka. Zbytok partie (Vlado Vaľko, Michal Novák, Duško Kubaň) sa s ním rád ocitol na plti uprostred šíreho mora.

Mrożekove diela sa často vyznačujú prekvapujúcou pointou, neočakávaným vtipom či absurditou, takže sa v poľštine ešte za čias komunistickej PĽR vžila veta, ktorá komentovala niečo absurdné a odporujúce zdravému rozumu: „Niečo také by nevymyslel ani sám Mrożek“ (Tego by nawet sam Mrożek nie wymyślił).

réžia: Vlado Benko / účinkujú: Vladislav Vaľko, Michal Novák, Vlado Benko, Dušan Kubaň / návrh scény: Dušan Kubaň, Vlado Benko, Michal Novák/ výroba scény: Erik Benko / premiéra: 11. februára 2018, Poprad - Spišská Sobota / predstavenie trvá 60 min bez prestávky

Vstupné: 5 €
Predpredaj od 6.4.2018 v Informačnom centre BB do 12.4.2018 do 12.00

  fotoalbum
   
     

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK - JÁNOŠÍK PODĽA JOZEFA
25.1. 2018
Komorná sála SOS, B. Bystrica, 18.00 h, vstupné: 5 €

Stredoslovenské osvetové stredisko uvádza inscenáciu trpkej komédie v podaní členov Medzibrodského kočovného divadla,
ktorá pochádza z autorskej dielne Jozefa Mokoša s názvom JÁNOŠÍK PODĽA JOZEFA
Vstupenky sú už v predpredaji v Informačnom centre BB na Námestí SNP 1.
Vstupné: 5 €
Veríme, že nám zachováte priazeň aj v roku 2018 a tešíme sa na Vašu návštevu

  fotoalbum