o nás Aktuality Služby Adresy súborov Obce Naši partneri Kontakty Mapa stránky Home
 
 
 
Folklór
Remeslá Fotografia Hudba Výstavy
Home BB SK Umelecké slovo

5. ročník cyklu výnimočných divadelných predstavení
Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici pripravuje pre spestrenie ponuky kultúrneho vyžitia sa širokej verejnosti aj v roku 2017 programový cyklus DIVADELNÝ ŠTVRTOK.
Predstavenia sa búdú konať opäť v novej KOMORNEJ SÁLE SOS v Dolnej ulici č. 35, ktorá sa stále viac a viac dostáva do povedomia verejnosti so svojou ponukou.
Komorná sála a nádvorie SOS BB

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK 05
MADE IN POLAND

Divadlo APOSTROP J. L. BELLU, Liptovský Mikuláš
29. júna 2017 18.00
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

Súbor vznikol na prelome rokov 2015/2016 a aj vďaka práci vedúceho súboru a režiséra Jána Kuráňa so svojou prvou inscenáciou hry K. Keseyho/D. Wassermana BOL SOM DLHO PREČ (Prelet ponad kukučkino hniezdo) úspešne postúpil z krajskej prehliadky Turčianske javisko 2016 v Martine na celoštátnu prehliadku Belopotockého Mikuláš 2016. J. Kuráň, inak aj člen Divadla Gasparego, ktorého inscenácie ste mohli vidieť aj v cykle Divadelný štvrtok (Osamelý západ a Mučeník) vniesol výber hier a svoju vlastnú poetiku aj do Divadla APOSTROP.
Hra poľského dramatika Przemyslawa Wojcieszeka MADE IN POLAND je v podaní Divadla APOSTROP slovenskou premiérou. Je to ironický, horký a pravdivý príbeh nielen súčasného Poľska. Opäť v netradičnom divadelnom priestore, ktorý sa zámerne chce priblížiť ulici, mestu, sídlisku, sa na postave Bohuša, „nasratého“ na všetko a všetkých, odvíja príbeh jednej generácie, bez budúcnosti, bez nádeje.

 
   
Hra je zrkadlom problémov poľských špinavých sídlisk a ich obyvateľov, kde vládne násilie, nezamestnanosť a alkohol - veličiny ktoré vytvorili „životný štýl“, z ktorého niet úniku...
Hra nerieši tieto problémy, naopak vytvára nové: Založiť teroristickú organizáciu? Dať bombu pod daňový úrad? Rozbíjať telefónne búdky alebo len autá?
V inscenácii sa používajú expresívne výrazy.
Vstupenky sú k dispozícii v predpredaji v Informačnom centre Banská Bystrica.
Vstupné: 5 €

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK 04
PREŽIL SOM ZÁZRAK
Divadlo Kusy cukru a DS ČI-PR-CHA, Kremnica
25. mája 2017 o 18.00
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

Divadelný súbor ČI-PR-CHA, ktorý pracuje ako štúdio pre dospelých na ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici v spolupráci s Divadlom Kusy cukru z Kremnice neprichádza v cykle Divadelných štvrtkov SOS po prvý krát. Predstavili sa nám už v projektoch Moskva Petušky a Play Karenina.

Májové predstavenie PREŽIL SOM ZÁZRAK je monodrámou na motívy hry dánskeho dramatika Svena Kaaloa Muž je muž. V hlavnej úlohe sa predstaví Jozef Bajnok, ktorý rozohrá zásadné spomienky, v ktorých muž bilancuje svoj život. Straty a nálezy jednej mužskej duše, ktorá môže byť tiež citlivá.

Jozef Bajnok s režisérom Petrom Luptovským získali za túto inscenáciu niekoľko ocenení. Najvýznamnejším z nich je 2. miesto na medzinárodnom festivale monodrám profesionálnych a neprofesionálnych inscenácií „O zlatú podkovu Pegasa“ v meste Suwalki (Poľsko).

fotolbum
   

   PADLÝ K/kRÁĽ
Divadlo UNIS pri UMB Banská Bystrica
11. mája 2017 o 18.00
Komorná sála SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

 

Modly národa ožívajú a boria sa s vlastnými túžbami. Kde je ale hranica medzi túžbou a skazenosťou?

Vo svojej druhej sezóne siahlo Divadlo UNIS pri UMB tiež po témach o postavách slovenských dejateľov a národovcov. Po Juráňovej hre „Misky strieborné, nádoby národné“ sa opäť s nadhľadom a veľkou dávkou humoru pozreli na slovenské osobnosti v hre, ktorá je inšpirovaná Štepkovými textami z hry „Ako sme sa hľadali“.
Predstavenie vznikalo v rámci projektu „Cesta za príbehmi“ Stredoslovenského osvetového strediska pod vedením Maroša Krajčoviča a Michala Réckeho. Súbor sa s hrou „Padlý K/kráľ predstavil na prehliadkach divadla mladých Karvašova Bystrica, Zochova divadelná Revúca a na Akademickom Prešove.
Hrajú:
Tomáš Lopeň - Janko Kráľ
Zlatka Fulajtárová - Božena S. Timrava
Evka Kušniráková - Terézia Vansová
Simča Slačková - Elena M. Šoltésová
Pajo Kulich - Ludevít Štúr
Radka Hadová - Anička Jurkovičová
Dušan Ambróš - Jozef M. Hurban

Réžia: Michal Récky a Margita Vojtkuľáková
Vstupenky si môžete rezervovať na 0915 273 308 / kulich564@gmail.com
Vstupné: dobrovoľné

 
   

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK 03
PÁN A PANI MORGANOVCI

Divadlo  Zelienka zo Zvolena
27. apríla 2017 o 18.00
Komornej sále SOS, Dolná 35, Banská Bystrica
   

Divadlo Zelienka zo Zvolena je bystrickému publiku už známe. V cykle Divadelný štvrtok sa už predstavili viac krát a teraz prichádzajú s novou hrou PÁN A PANI MORGANOVCI. V tejto divadelnej komédii s detektívnou zápletkou sa dozvieme, že MANŽELSTVO JE … Viac nebudeme prezrádzať. To sa dozviete, ak sa prídete pobaviť do divadla.
Divadlo Zelienka vyhralo s touto inscenáciou regionálnu prehliadku a bolo nominované na krajskú prehliadku Zochova divadelná Revúca 2017
Vstupné: 5 €

  fotoalbum

 

 

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK 02
Predstavujeme divadelné súbory z nášho regiónu.
BISŤU DEDINA - autorská komédia režisérky Zuzany Vaníkovej
o starostiach v jednej nemenovanej obci, ktoré sú však všade prítomné.
23. 2. 2017
Komorná sála SOS, 18.00 h, B. Bystrica
vstupné: 5 €

fotoalbum  

 

   
 

  DIVADELNÝ ŠTVRTOK 01
OBVOĎÁK - takmer komediálna monodráma z lekárskeho prostredia.
26. 1.2017 o 18.00 Komorná sála SOS
Vstupné: 5 €

Osobné aj pracovné konflikty obvodného lekára prerozprávané počas pohotovostnej služby. Obvodný lekár prichádza na obhliadku mŕtveho muža, ktorým je zhodou okolností jeho bývalý spolužiak a kolega - kardiológ Boris. Počas rutinných úkonov rekapituluje nielen život zosnulého, ale aj svoj. Prostredníctvom spletenca súkromných i pracovných osudov dvoch charakterovo rozdielnych mužov sa dozvedáme o bizarnostiach slovenskej lekárskej praxe. Celý život ho sprevádzali úspechy kardiológa - profesionálne na operačnej sále a osobné - vzťahy so ženami. Vďaka profesnej hierarchii v slovenskom zdravotníctve sa sok Boris javí ako ten hodnotnejší a obdivovanejší. Ale nevyhnutnosť každodennej mravenčej , na prvý pohľad nie tak dôležitej práce sa ukáže, keď bez jej vykonania nemôže byť človek ani pochovaný

fotoalbum  

.